foto Zdeněk Čechura - Norsko

Koncem srpna jsme se vypravili, já se svým bratrem a moje maminka se svým bratrem, na dva týdny do Norska. Jeli jsme autem přes Německo do Dánska a potom nás převezl trajekt přes moře. Spali jsme ve stanech a sami jsme si vařili. První týden nám pořád pršelo. Byli jsme stále mokří a jednou jsme měli na stanech dokonce ledovou pokrývku. Druhý týden už bylo počasí lepší. Projeli jsme velký kus Norska a každý den jsme spali jinde. Dělali jsme pěšky náročné túry, nejvíce v horách. Viděli jsme krásné mořské zátoky, kterým se říká fjordy. Vystoupili jsme až na vrchol nejvyšší hory severní Evropy Galdh?piggen vysoké 2469 metrů. Nevede tam žádná upravená cesta a my jsme museli šlapat do vrchu 1300 metrů přes samé balvany, kamennou suť a až po kolena ve sněhu.

Také jsme navštívili dva velké ledovce. Největší evropský ledovec se jmenuje Jostedalsbreen. Cestou k nim jsme museli šplhat po lanech, žebřících a řetězech. Z ledovce vytéká řeka s úplně ledovou vodou. V Norsku je mnoho tunelů, které jsme autem projížděli. Jeden byl dlouhý přes 7 kilometrů. Vedou i spirálovitě do kopce a z kopce. Je tam omezená rychlost 70 km/h a někde se nesmí předjíždět. Viděli jsme i mnoho krásných vodopádů. Jeden byl dokonce dvojitý. Nejvíc se mi líbil V?ringfossen, který vypadá jako padající duha. Nikdy jsem nic takového neviděl. Navštívili jsme také skalní výstupek Prekestolen, kterému se říká skalní kazatelna. To je skalní vyhlídka bez zábradlí, pod kterou je 600 metrů hluboký kolmý sráz nad mořským fjordem. Líbil se mi i výlet na Kjerak ve výšce 1020 metrů. Je to ohromný balvan vklíněný mezi dvě skalní stěny vzdálené od sebe dva metry a pod ním je hluboká propast. I na něj lezli lidé, ale já ne. Zajímavé byly také bílé vápencové sloupy s kamennými čepicemi. Říká se jim Bílí mniši.

Byli jsme také u Stěny trollů. To je 1800 metrů vysoká kolmá stěna mezi serpentinami a vodopády po cestě Trollstigveien. Líbila se mi i naučná stezka K jeskyním trollů. Trollové jsou severští horští skřítkové. Navštívili jsme i hlavní město Norska Oslo a muzeum Fram. Česky to znamená Vpřed a je to loď, na které plul Nansen k severnímu a Amundsen k jižnímu pólu. V parku Vigeland jsou sochy nahých lidí a ty jsou také na Stromu života od dětí až po staré lidi. V Lillehammeru jsme si prohlédli olympijský stadion a já jsem vylezl až na vrchol skokanského můstku. Napočítal jsem 937 schodů.

V Norsku je hodně dřevěných sloupových kostelů. Na pastvinách je hodně dobytka, ovcí a také domácích sobů. V údolích jsou nádherné neoplocené zahrady plné ovocných stromů a plantáží jahod i malin. Po celém Norsku jsme nacházeli plno hub, hlavně pravých hřibů. Už jsem se tam přejedl všech houbových jídel. V Norsku se nekrade, všude jsou nezamknutá kola i auta. Taky se nerozbíjí turistické tabule, ani památky.

Zpátky jsme se vraceli přes moře zase přepychovým trajektem. Jsou na něm obchody, restaurace i bazén. 6 poschodí je pro auta a zbytek pro cestující. Pak už jsem se jen těšil na teplou postel domů.

Datum události: 
15. 6. 2016

Téma galerie: